Jun 042011
 

GROUP 4

100-METER DASH: 1-Fabian Santiago, Oakcrest, 11.09. 2-Jihaad Howard, Brick Memorial, 11.10. 3-Leonard Lockhart-Robbins, East Brunswick, 11.22. 4-Darnell Charles, Oakcrest, 11.30. 5-Aaron Rhodes, Montclair, 11.45. 6-Julian Quintin, East Brunswick, 11.51.

400-METER DASH: 1-Dexter Valley, West Orange, 48.33. 2-Leonard Robbins-Lockhart, East Brunswick, 48.37. 3-Christian Boateng, Old Bridge, 48.74. 4-Alex Reber, Cherry Hill East, 48.91. 5-Darnell Charles, Oakcrest, 49.35. 6-Dominic Singh, East Orange, 49.60.

400-METER HURDLES: 1-Jermaine Collier, Trenton, 52.21. 2-Christian Boateng, Old Bridge, 53.14. 3-Kyle Holder, Randolph, 54.97. 4-Jonathan Petit-Homme, Linden, 55.14. 5-Jared Lane, Piscataway, 55.34. 6-Marcus Phillips, Cherry Hill East, 55.55.

1,600-METER RUN: 1-Tim Ball, Piscataway, 4:12.66. 2-Levi Jennings, Ridgewood, 4:14.48. 3-Brian Schoepfer, West Windsor South, 4:15.15. 4-Andrew Kirna, Westfield, 4:15.48. 5-Evan Roelke, Ridge, 4:15.61. 6-C.J. DeFabio, Watchung Hills, 4:16.33.

TRIPLE JUMP: 1-Justin Bailey, Trenton, 47-6. 2-Emeka Eze, Sayreville, 46-3¾. 3-Darnell Charles, Oakcrest, 46-1. 4-Evan Bartlik, Ridgewood, 45-11¼. 5-Ryan North, Southern Reg., 45-5½. 6-Dwight Davis, Pennsauken, 44-3½.

DISCUS: 1-Sam Mattis, East Brunswick, 204-3. 2-Connor Saker, Jackson Memorial, 181-10. 3-Dominick Padovano, South Brunswick, 172-2. 4-Julian Pinnix-Odrick, Montclair, 166-11. 5-Fabian Jackson, Brick Memorial, 158-8. 6-Ryan Lawrence, Washington Twp., 156-3.

via STATE GROUP TRACK AND FIELD RESULTS FROM OLD BRIDGE | NJ.com.

May 292011
 

TEAMS: 1-East Brunswick 83. 2-Trenton 68. 3-Old Brige 57. 4-Freehold Twp. 57. 5-West Windsor South 38. 6-Sayreville 34. 7-North Brunswick, South Brunswick, Montgomery 24. 10-Jackson 22. 11-Brick Memorial 20. 12-Marlboro 18. 13-Manalapan, Monroe 11. 15-Pennsauken 9. 16-Howell 5. 17-Rancocas Valley 4. 18-Hillsborough, Middletown North 2.

via Sectional boys track and field results: Central Jersey – NJ.com.

Leonard Robbins-Lockhard won both the 200 and 400 Meter races.  Sam Mattis won both the Discus and Shot Put.  The Bears also won the 1600 Meter relay (Donald Urschel, Gabriel Wood, Thomas Marciante, Leonard Robbins-Lockhart) 3:20.08

 

May 152011
 

Leonard Robbins-Lockhart had no idea the meet was on the line when he took the baton in second place during the 1,600-meter relay, but the East Brunswick sprinting standout did not want to take any chances.

With his team trailing Piscataway by two points entering the relay, Robbins-Lockhart grabbed the stick, made up a 10-meter deficit on the first turn, then proceeded to split 47.5 as East Brunswick edged South Brunswick to win the event and captured its first Greater Middlesex Conference championship since 1987 yesterday at Frank Jost Field in South Plainfield.

There is also a photo gallery at the link that follows.  Congratulations on a great season!

via East Brunswick boys, South Brunswick girls win GMC track titles – NJ.com.