Apr 192015
 

East Brunswick had an impressive meet. East Brunswick won the team 400 hurdles as all three of its hurdlers ran personal bests, the SMR in 4:19.20 as Shanelle Colmon led off in 59.5 and Jasmine Jerman anchored in 2:24.9, and it shared first place with Oak Knoll in the team high jump.

via McLaughlin makes sparkling season debut and East Brunswick shines at Blue Devil Classic – NJ.com.

Sep 152014
 
  • Team Final
    East Brunswick
    1
    J.P. Stevens
    4

MATCH RESULTS

DOUBLES

J. Ho / M. Tsung(w)
(0) (0)
S. Chandekar / K. Kaplan
1 2


I. Kulkarni / C. Xue(w)
6 6
C. Gambourg / L. Tsinis
4 2
Jun 122012
 

It wasn’t the ideal way to finish up against New Jersey competition as far as Sam Mattis is concerned, but the East Brunswick senior will leave as the best discus thrower in state history.

Sam Mattis won the discus at the NJSIAA Track and Field Meet of Champions at Lombardi Field in Old Bridge on Monday.Mattis, the state record-holder, the No. 1 thrower in the nation this season and the defending national champion, captured his third straight NJSIAA Meet of Champions title in the discus on Monday at Old Bridge.

via NJSIAA Meet of Champions results: Sam Mattis of East Brunswick wins another discus gold medal | NJ.com.

May 142012
 

Sam Mattis of East Brunswick, the state record holder and U.S high school leader in the discus, will attempt to qualify for the U.S. Olympic Trials, his father Marlon confirmed today.Mattis, who set the the state record in the discus of 218-4 at the GMC Relays on May 3 , cant qualify for the trials in high school competition because the weight of the high school discus 3 lbs, 9 oz is lighter than the international discus 4 lbs, 7 ozthat is used at the trials and the Olympics. Sam Mattis of East Brunswick wins GMC title in discusEast Brunswicks Sam Mattis didnt come close to his state record, but his discus throw of 211-0 was more than enough to capture another GMC crown. Video by Michael Monday/The Star-LedgerWatch videoAfter looking around for a place to throw the international discus, Mattis, the national high school champion last spring and the Penn Relays winner last month, has decided to compete at the USATF East Regional Championships on June 10 at Icahn Stadium on Randalls Island in New York.

via Sam Mattis of East Brunswick targets U.S. Olympic Trial qualifier | NJ.com.

May 012012
 

Sam Mattis is a Champion of America after winning the Penn Relays last week for discus.“It really feels great, I’ve been so close and it feel like I really accomplished something,” said the East Brunswick High School senior. “I finally did what I set out to do.”Sam took first place at the tournament with a throw of 211 feet and 11 inches. The next closest throw was 193 feet and 4 inches. For Sam, the victory was the fulfillment of a goal that he’d set after placing second in the competition for the past three years.

via Sam Mattis Wins Penn Relays – East Brunswick, NJ Patch.

Feb 242012
 

In his 35th and final season coaching boys indoor track at East Brunswick High School, Kevin McEvoy is going out in style.

Fresh off last weekend’s Group IV championship, the Bears are bringing a crew of potential medalists to Saturday’s NJSIAA Meet of Champions.

Senior Don Urschel is the sixth seed in both the 55-meter dash (6.58) and 400 meters (50.10) and leads off the eighth-seeded 4×400 (3:28.67). Senior Alex Malveaux is the fourth seed in the 55-meter hurdles (7.49) and senior Sam Mattis is the third seed in the shot put (58-9).

via East Brunswick coach seeks to go out on top | MyCentralJersey.com | MyCentralJersey.com.

Jan 292012
 

East Brunswick won the boys title in dramatic fashion at the Greater Middlesex Conference Championships on Saturday at the Bennett Center in Toms River.

The boys meet came down the final event, the 4×400 relay. Piscataway led a rapidly improving Edison team, 46-44, and East Brunswick was third with 43.

But East Brunswick won the relay in 3:28.92 with Edison second in 3:31.61 as East Brunswick emerged to win the GMC title with a 53-52 victory over Edison.

“We knew we had to beat Edison by one place and Piscataway by two in order to win the meet,’’ said East Brunswick senior Donald Urschel, who led off the relay with a 50.9, won the 55 dash and was second in the 400. “And since we’ve won the relay three years in a row now, we were confident we could come through again.’’

It is the third title for East Brunswick, which also finished first in 1987 and 2006.

“We’ve won state titles the last few years, but this one has eluded us,’’said East Brunswick senior Alex Malveaux, who won the 55 hurdles in a personal best of  7.49, the second fastest time in the state this season. “So it’s nice to finally get this one.’’

East Brusnwick won the Group 4 title last winter while it shared the Group 4 outdoor championship with Hackensack in the spring of 2010.

GREATER MIDDLESEX CONFERENCE

BOYS

TEAMS: 1-East Brunswick 53. 2-Edison 52. 3-Piscataway 47. 4-South Brunswick 40. 5-St. Joseph (Met.) 29. 6-Sayreville 19. 7-Old Bridge 17. 8-Metuchen 16. 9-Spotswood 3. 10-North Brunswick, Perth Amboy and J.P. Stevens 1.

55-METER DASH: 1-Donald Urschel, East Brunswick, 6.62. 2-Jamaal James, Piscataway, 6.64. 3-Wilfred Asamoah, Edison, 6.72. 4-Tim Dunn, St. Joseph’s, 6.72. 5-Olisa Eze, Sayreville, 6.77. 6-Alex Malveaux, East Brunswick, 6.80.

400-METER RUN: 1-Andrew Edwards, Edison, 50.92. 2-Donald Urschel, East Brunswick, 51.04. 3-Lewis Aaron, Metuchen, 51.61. 4-Ty Jaye Robbins, East Brunswick, 51.88. 5-Alex Leto, Old Bridge, 52.01. 6-Tre Tisdalde, South Brunswick, 53.05.

800-METER RUN: 1-Lance Weaver, Piscataway, 1:59.96. 2-Marcus Hatchett, Piscataway, 2:01.38. 3-Taylor Casserly, Old Bridge, 2:03.20. 4-Chris Barrood, South Brunswick, 2:03.69. 5-Mohammad Ziab, South Brunswick, 2:05.07. 6-Nick Price, Old Bridge, 2:05.60.

1,600-METER RUN: 1-Tim Ball, Piscataway, 4:18.60, meet record; former record 4:22.52, Cullen Davis, North Brunswick, 2011. 2-Steven Flynn, Edison, 4:22.98. 3-Tom Hogarty, St. Joseph, 4:27.13. 4-Ishaan Goel, South Brunswick, 4:36.17. 5-Ryan Smith, Edison, 4:39.04. 6-Nitin Saxena, J.P. Stevens, 4:41.03.

3,200-METER RUN: 1-Tim Ball, Piscataway, 9:36.97. 2-Steven Flynn, Edison, 9:43.02. 3-Jimmy Gorman, St. Joseph, 9:55.32. 4-James Hampsey, Metuchen, 10:02.77. 5-Ryan Colon, Old Bridge, 10:07.02. 6-Mike Morse, St. Joseph, 10:07.73.

55-METER HURDLES: 1-Alex Malveaux, East Brunswick, 7.49. 2-Zaiquis Wright, Sayreville, 7.74. 3-Alex Izegbu, Edison, 7.76. 4-Wilfred Asamoah, Edison, 7.78. 5-Jose Baxter, South Brunswick, 7.97. 6-Busari Savage, North Brunswick, 8.00.

HIGH JUMP: 1-Jaleel Alston, South Brunswick, 6-2. 2-Zaiquis Wright, Sayreville, 6-0. 3-Kaseem Davis, South Brunswick, 6-0. 4-Christian Larbie, South Brunswick, and Ben Waldvogel, Spotswood, 5-10. 6-Jonathan Marvine, Sayreville, 5-10.

SHOT PUT: 1-Sam Mattis, East Brunswick, 57-6 1/2. 2-Matt Wyman, St. Joseph, 48-3 3/4. 3-Adam Dickert, South Brunswick, 47-2 3/4. 4-Chris Foley, St. Joseph’s, 46-10. 5-Bilal Salama, Old Bridge, 46-0. 6-Anibal Hernandez, Perth Amboy, 45-6 1/4.

POLE VAULT (NON-SCORING): 1-James Gerber, South Plainfield, 12-0. 2-Tim Dunn, St. Joseph, 11-6. 3-Jesse Deffler, South Plainfield, 11-6. 4-Martin Alabanza, East Brunswick, 10-6. 5-Nick Marrone, South Plainfield. 9-6. 6-Nick Carbone, South Brunswick, 9-6.

1,600-METER RELAY: 1-East Brunswick (Donald Urschel, Tom Marciante, Gabe Wood and Ty Robbins) 3:28.92. 2-Edison 3:31.61. 3-Metuchen 3:33.10. 4-Old Bridge 3:34.93. 5-South Brunswick 3:34.93. 6-Piscataway 3:38.73.

via South Brunswick girls, East Brunswick boys win GMC indoor track titles – NJ.com.

Jun 112011
 

Mattis, who won the title for the second straight year, broke the Middlesex County mark of 204-8 set by Yemi Ayeni of South Brunswick in 2005.Mattis also broke the state junior record of 205-4 held by Glenn DiGiorgio of Bayonne in 2001 and moved into third place on the all-time state list. The overall state record is 216-11, set in 1996 by Ron Dayne of Overbook, the 1999 Heisman Trophy winner who went on to a career as an NFL running back.

via Sam Mattis of East Brunswick wins M of C discus title – NJ.com.

Jun 052011
 

GROUP 4

East Brunswick missed retaining their Boys State track title by a single point!  Here are the full results:

TEAMS: 1-Oakcrest 50. 2-East Brunswick 49. 3-Trenton 45. 4-Old Bridge 44. 5-Piscataway 34. 6-West Orange 19. 7-Dickinson 18. 8-Phillipsburg 16. 9-Ridgewood and Cherry Hill East 15. 11-Sayreville 14. 12-North Hunterdon, Brick Memorial and Jackson 12. 15-Montgomery 11 1/2. 16-Randolph, Hackensack, Livingston and Montclair 10. 20-Williamstown 9. 21-Eastern 8. 22-West Windsor-Plainsboro South 7 1/2. 23-South Brunswick 7. 24-Egg Harbor, Millville and North Brunswick 6. 27-Marlboro 5. 28-Cherokee, Westfield, Linden and Franklin 4. 32-Freehold Twp. 3. 33-Memorial (W.N.Y.), Southern Reg., Vineland, Ridge and Monroe 2. 38-Pennsauken, East Orange, Columbia, Union, Washington Twp. and Watchung Hills 1.

100-METER DASH: 1-Fabian Santiago, Oakcrest, 11.09. 2-Jihaad Howard, Brick Memorial, 11.10. 3-Leonard Lockhart-Robbins, East Brunswick, 11.22. 4-Darnell Charles, Oakcrest, 11.30. 5-Aaron Rhodes, Montclair, 11.45. 6-Julian Quintin, East Brunswick, 11.51. 

200-METER DASH: 1-Leonard Robbins, East Brunswick, 21.86. 2-Fabian Santiago, Oakcrest, 21.94. 3-Jermaine Collier, Trenton, 22.31. 4-Marqui Salley, Montclair, 22.41. 5-Jihaad Howard, Brick Memorial, 22.63. 6-Dexter Valley, West Orange, 22.64.

400-METER DASH: 1-Dexter Valley, West Orange, 48.33. 2-Leonard Robbins-Lockhart, East Brunswick, 48.37. 3-Christian Boateng, Old Bridge, 48.74. 4-Alex Reber, Cherry Hill East, 48.91. 5-Darnell Charles, Oakcrest, 49.35. 6-Dominic Singh, East Orange, 49.60.

800-METER RUN: 1-Jose Veras, Dickinson, 1:51.62. 2-Jared Mason, West Orange, 1:52.72. 3-Cullen Davis, North Brunswick, 1:53.32. 4-Greg Caldwell, Jackson, 1:54.19. 5-Levi Jennings, Ridgewood, 1:54.31. 6-Rob Renna, Marlboro, 1:55.07. 

1,600-METER RUN: 1-Tim Ball, Piscataway, 4:12.66. 2-Levi Jennings, Ridgewood, 4:14.48. 3-Brian Schoepfer, West Windsor South, 4:15.15. 4-Andrew Kirna, Westfield, 4:15.48. 5-Evan Roelke, Ridge, 4:15.61. 6-C.J. DeFabio, Watchung Hills, 4:16.33. 

3,200-METER RUN: 1-Jeramy Elkaim, Livingston, 9:05.43. 2-Matthew McDonald, North Hunterdon, 9:06.60. 3-Tim Ball, Piscataway, 9:06.67. 4-Collin Frost, Randolph, 9:07.62. 5-Khari Bowen, Monroe, 9:07.65. 6-Paul Szulewski, Williamstown, 9:11.88. 

110-METER HURDLES: 1-Christian Boateng, Old Bridge, 14.14. 2-Jermaine Collier, Trenton, 14.24. 3-Jared Lane, Piscataway, 14.40. 4-Darren McCluskey, Cherokee, 14.53. 5-David Benjamin, Freehold Twp., 14.93. 6-Matt Beausoleil, Ridgewood, 15.03.

400-METER HURDLES: 1-Jermaine Collier, Trenton, 52.21. 2-Christian Boateng, Old Bridge, 53.14. 3-Kyle Holder, Randolph, 54.97. 4-Jonathan Petit-Homme, Linden, 55.14. 5-Jared Lane, Piscataway, 55.34. 6-Marcus Phillips, Cherry Hill East, 55.55.

HIGH JUMP: 1-Rob Weimer, Montgomery, 6-8. 2-Jose Veras, Dickinson, 6-8. 3-Dan Cole, Piscataway, 6-6. 4-A.J. Vance, Egg Harbor, 6-4. 5-Xavier McIntosh, Columbia; Hakiem Horton, Trenton, and Jonathan Galya, Freehold Twp., 6-4.

LONG JUMP: 1-Reginald Morton, Oakcrest, 23-3. 2-Justin Bailey, Trenton, 22-7 3/4. 3-Emeka Eze, Sayreville, 22-2 1/2. 4-Brandon Stout, Piscataway, 22-1 1/2. 5-Brian Winchester, Vineland, 21-6 1/4. 6-Andrew Athias, Cherry Hill East, 21-3 1/2.

TRIPLE JUMP: 1-Justin Bailey, Trenton, 47-6. 2-Emeka Eze, Sayreville, 46-3¾. 3-Darnell Charles, Oakcrest, 46-1. 4-Evan Bartlik, Ridgewood, 45-11¼. 5-Ryan North, Southern Reg., 45-5½. 6-Dwight Davis, Pennsauken, 44-3½.

DISCUS: 1-Sam Mattis, East Brunswick, 204-3. 2-Connor Saker, Jackson, 181-10. 3-Dominick Padovano, South Brunswick, 172-2. 4-Julian Pinnix-Odrick, Montclair, 166-11. 5-Fabian Jackson, Brick Memorial, 158-8. 6-Ryan Lawrence, Washington Twp., 156-3.

SHOT PUT: 1-Stephen Mozia, Hackensack, 59-2. 2-Samuel Mattis, East Brunswick, 55-1 3/4. 3-Andre Davis, Old Bridge, 54-2 1/2. 4-Christopher Staton, Franklin, 52-6. 5-Kofi Yamoah, Egg Harbor, 51-9 1/2. 6-Dominick Padovano, South Brunswick, 51-1 3/4.

JAVELIN: 1-Andre Davis, Old Bridge, 188-6. 2-Andrew Forbes, Williamstown, 183-0. 3-Eric Opitz, Phillipsburg, 170-6. 4-James Reilly, Marlboro, 169-11. 5-Christian Gomez, Memorial (W.N.Y.), 167-11. 6-Dan Hagedorny, Cherry Hill East, 161-10.

POLE VAULT: 1-Matt Deery, Phillipsburg, 14-6. 2-Brian Banks, Eastern, 14-0. 3-Aidan Sokolov, Millville, 13-6. 4-Ryan Potter, North Hunterdon, 13-6. 5-Tyler Bobal, Montgomery, and Dan Callahan, West Windsor South, 13-6.

1,600-METER RELAY: 1-Oakcrest (Jon Padilla, Darnell Charles, Akmed Muhammad and Fabian Santiago) 3:16.86. 2-Cherry Hill East 3:18.65. 3-East Brunswick 3:19.78. 4-Old Bridge 3:20.84. 5-Trenton 3:21.37. 6-Union 3:22.27.

via Complete boys results from Group Championships – NJ.com.