Jan 292012
 

The boys have been led by senior Trevor Endler, juniors Johan Higgins and Anthony Steenvoorden and sophomore Greg James, all of whomhave led the team in point scoring. Astrong senior boys class includes Matt Cotov, Jake Cotov, Endler and Dan Zavoda. The Bears have also received contributions from a deep and talented freshman contingent, which means EBHS can look forward to future success.

The boys finished third in the Greater Middlesex Conference Red Division behind perennial power St. Joseph of Metuchen and a strong South Brunswick team.

via EB swim teams both sport winning records | eb.gmnews.com | East Brunswick Sentinel.

Dec 182011
 

East Brunswick boys and girls swim teams are both still 3-1 after a loss to Hunterdon Central team.

East Brunswick Swimming Pictures vs Hunterdon Central
Dec 152011
 

200 MR: 1 – Bayonne (Jack Long, Mark Hansen, Igor Polujanski, Julian Smith) 1:48.27. 2 – East Brunswick (John Yu, Dalton Bloodgood, Eric Chao, Anthony Steenvoorden) 1:49.62. 3 – East Brunswick (Thomas Brown, Matt Cotov, David Bennet, Dan Qian) 1:56.18. 4 – Bayonne (Russell Cambell, Abdel Abdelaal, Pavlo Kozak, Amro Ahmed) 2:02.85. 5 – East Brunswick (Trevor Endler, Greg James, Johan Higgins, Jake Cotov) 2:04.14. 6 – Bayonne (Basem Sherafeldin, Omar Moussa, Jarret Pacheco, Omar Abdelhady) 2:19.03.

200 Free: 1 – Zach Hyman, Bayonne, 1:53.47. 2 – Greg James, East Brunswick, 2:04.52. 3 – Dan Zavoda, East Brunswick, 2:05.73. 4 – Brendan Gilmartin, East Brunswick, 2:06.01. 5 – Michael Gadalla, Bayonne, 2:06.09. 6 – Abdel Abdelaal, Bayonne, 2:28.59.

200 IM: 1 – Jack Long, Bayonne, 2:06.59. 2 – Trevor Endler, East Brunswick, 2:13.03. 3 – Anthony Steenvoorden, East Brunswick, 2:18.34. 4 – Pavlo Kozak, Bayonne, 2:20.86. 5 – Kevin Chow, East Brunswick, 2:26.67. 6 – Russell Cambell, Bayonne, 2:30.45.

50 Free: 1 – Rory Neal, Bayonne, 27.09. 2 – Igor Polujanski, Bayonne, 24.49. 3 – Yousef Abdelmotaal, Bayonne, 27.40. 4 – Eric Chao, East Brunswick, 25.50. 5 – Johan Higgins, East Brunswick, 24.39. 6 – Rafael Silva, East Brunswick, 25.45.

100 Fly: 1 – John Yu, East Brunswick, 1:02.67. 2 – Michael Gadalla, Bayonne, 1:03.73. 3 – Anthony Steenvoorden, East Brunswick, 1:04.21. 4 – Julian Smith, Bayonne, 1:06.16. 5 – Russell Cambell, Bayonne, 1:06.60.

100 Free: 1 – Mark Hansen, Bayonne, 0:52.63. 2 – Rafael Silva, East Brunswick, 0:56.08. 3 – Igor Polujanski, Bayonne, 0:56.22. 4 – Johan Higgins, East Brunswick, 0:56.75. 5 – Dan Zavoda, East Brunswick, 0:57.73. 6 – Rory Neal, Bayonne, 1:01.54.

500 Free: 1 – Zach Hyman, Bayonne, 5:06.86. 2 – Kevin Chow, East Brunswick, 5:48.15. 3 – Brendan Gilmartin, East Brunswick, 5:50.95. 4 – Sean Biagiotti, East Brunswick, 6:12.49. 5 – Frank Jakubowski, Bayonne, 6:30.52. 6 – Julian Smith, Bayonne, 6:52.40.

200 FR: 1 – Bayonne (Amro Ahmed, Rory Neal, Russell Cambell, Pavlo Kozak) 1:49.90.

via East Brunswick 89, Bayonne 81 (High school Boys Swimming scores & results) – NJ.com.

Dec 082011
 

200 Medley Relay
Greg James, Trevor Endler, Jake Cotov, Johan Higgins (East Brunswick) 1:48.16
200 Freestyle
Tyler Coe (North Brunswick) 1:58.76
Greg James (East Brunswick) 2:03.65
Joseph Stefan (North Brunswick) 2:05.90
200 IM
Anthony Steenvoorden (East Brunswick) 2:13.84
Trevor Endler (East Brunswick) 2:17.78
Jonathan Leonardo (North Brunswick) 2:19.98
50 Freestyle
Brian Chang (North Brunswick) 23.91
100 Butterfly
Vincent Gibbons (North Brunswick) 59.02
100 Freestyle
Tyler Coe (North Brunswick) 51.76
500 Freestyle
Vincent Gibbons (North Brunswick) 5:11.06
200 Freestyle Relay
Brian Chang, Tyler Coe, Joey Gaston, Vincent Gibbons (North Brunswick) 1:35.91
100 Backstroke
Greg James (East Brunswick) 59.71
100 Breaststroke
Trevor Endler (East Brunswick) 1:08.37
400 Freestyle Relay
Tyler Coe, Vincent Gibbons, Jonathan Leonardo, Joseph Stefan (North Brunswick) 3:37.91

via East Brunswick (99) at North Brunswick (71) – Boys Swimming Game Players Stats 2011-12-07 – NJ.com.